Food Comparison

Recently a Facebook friend posted a picture on her page comparing produce and groceries that were the same cost.  I (DeAnna) liked the idea and decided to do it too.  When we lived in the US we would half joke about not being able to leave Wal-Mart without spending $20, however, here we half joke about not being able to leave a store that’s like Dollar General without spending $50 because of the higher price for foods like mayonnaise, ketchup, canned tuna, canned items and snack food like pretzels.  Below the picture shows $20 worth of produce, $20 worth of meat and $20 worth of random groceries to show a comparison.

In the pile with meat, there is 2 lbs of ground beef, 4 chicken breast and 4 pork chops.

In the grocery pile there is a jar of mayonnaise, a bottle of ketchup, a can of corn, 1 c. worth of butter, a bag with about 2 c. of pretzels (the bags of chips and pretzels are small), 1 package of sandwich cheese, 2 c. of shredded mozzarella and a small piece (the equivalent of 1 c. of shredded) cheddar cheese.

In the produce pile there is 6 green peppers, 6 onions, 2 pineapples, 3 avocados, 19 carrots, about 6 c. of green beans, 14 potatoes, 12 tomatoes, 6 papayas, 6 imported apples, 1 cucumber, 5 zucchini, 15 clementines, 15 lemons and 5 heads of romaine lettuce.

food comparison 1food comparison

Advertisements
This entry was posted in Cameroon, home and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Food Comparison

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s